Yalnızca 15 Dakikada Çatlamış Topuklarınız Pamuk Gibi Olacak… İşte Topuk Çatlağını Silip Geçen Pratik Yöntem

Ayak topuklarındaki çatlaklar hem estetik hem de sağlık açısından sorun yaratır. Ayak bakımını ihmal etmemek ve ayak sağlığını korumak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler vardır. Bunlardan biri de ceviz kabuğudur. Ceviz kabuğu, ayak topuklarını onaran ve yumuşatan mucizevi bir doğal malzemedir. İşte ceviz kabuğu ile ayak bakımı yapmanın püf noktaları.

Ayaklar, vücudun en çok yorulan ve bakıma ihtiyaç duyan bölgeleridir. Ayaklarınızı ihmal ettiğinizde, topuklarda sertleşme, çatlama, nasır, mantar gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar hem görüntü hem de sağlık açısından rahatsız edicidir.

Ayak bakımı için profesyonel yöntemler kadar evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de ceviz kabuğudur. Ceviz kabuğu, cilt ve vücut sağlığına faydaları saymakla bitmeyen bir doğal malzemedir. Ceviz kabuğu, cildi onarıcı ve yenileyici özelliği ile ayak bakımı için muhteşem bir seçimdir.

CEVİZ KABUĞU NASIL KULLANILIR?

Ceviz kabuğunu ayak bakımında kullanmanın en etkili yolu, kaynatmak ve suyunu kullanmaktır. Bunun için yapmanız gerekenler şöyledir:

Bir tencere dolusu suyun içine ceviz kabuklarını koyun ve 30 dakika kaynatın.

Daha sonra bu suyu bir kovanın içine dökün ve ayaklarınızı içine koyun.

15 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin.

Akabinde topuklarınızı suyun içinde sert bir lif ile keseleyin.

Yıkayın ve nemlendirin.

Bu işlemi haftada 1-2 kere tekrarlayın.

Bu yöntem sayesinde, ayak topuklarınızdaki sertlik ve çatlaklar kısa sürede yok olacak ve ayaklarınız pamuk gibi yumuşayacaktır.

AYAK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ceviz kabuğu ile ayak bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şunlardır:

Ayak bakımını yapmadan önce ayaklarınızı ılık suya batırarak yumuşatın. Böylece peeling ve pedikür işlemleri daha kolay olacaktır.

Ayak törpüsü veya kalın kıllı bir tırnak fırçası ile tırnak kenarlarındaki etleri geriye doğru itin. Etleri kesmek yerine bu şekilde yapmak daha sağlıklıdır.

Ayaklarınıza düzenli olarak peeling yapın. Böylece ölü hücrelerden arınacak ve hücre yenilenmesini destekleyeceksiniz.

Ayaklarınıza nemlendirici ile masaj yapın. Böylece ayak derinizin nem dengesini koruyacak ve kan dolaşımını arttıracaksınız.

Ayakkabı seçimine dikkat edin. Dar, sıkıştıran, ayağı terleten ayakkabılardan uzak durun. Ayağınızın nefes almasını sağlayan, rahat ve doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar tercih edin.

Ayaklarınızı temiz tutun. Ayaklarınızı her gün yıkayın ve kurulayın. Özellikle parmak aralarına dikkat edin. Nemli bırakmayın. Mantar oluşumunu önlemek için talk pudrası kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızı havalandırın. Mümkün olduğunca çıplak ayakla yürüyün. Böylece ayaklarınızın hava almasını sağlayacak ve rahatlayacaksınız.

NEMLENDİRİCİ İLE MASAJ YAPIN

Yüzünüz gibi ayaklarınızın da her zaman neme ihtiyacı var. Ayak bakımın en önemli adımlarından biri nemlendirici uygulamak.

Ayaklarınızı beslemek, çatlakları ve kurulukları önlemek için ayaklarınızı nemlendirmek gerekir.

Ayaklarınıza nemlendiriciyi masaj yaparak uygulayın. Böylece ayaklarınızdaki kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz. Ayak kokusunu önlemek içinde hoş kokulu olan kremleri tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir