MSB’den ABD’ye YPG’yle tatbikat tepkisi: Terör örgütüyle başka bir terör örgütü kullanılarak mücadele edilemez

T24 Dış Haberler

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk‘ün basın bilgilendirme toplantısı sonrası Bakanlık kaynakları, ABD’nin, Türkiye’nin PKK ile bağlantılı şekilde terör örgütü olarak tanımladığı YPG ile birlikte 15-17 Ağustos’ta Suriye’nin Kamışlı bölgesinde gerçekleştirdiği tatbikata ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, tatbikata ilişkin “ABD’nin, DEAŞ’la mücadele bahanesiyle PKK/YPG terör örgütüne desteği devam etmektedir. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütü kullanılarak mücadele edilemez. Yani terörle mücadele, teröristlerle yapılmaz. Dost ve müttefik ülkelerden beklentimiz, PKK/YPG terör örgütüne yapılan yardım ve desteğin durdurulması ve terörle mücadelemize samimi destek verilmesidir” dedi.

Bakan Fidan, Irak ziyaretinde “PKK’yı terör örgütü olarak tanıyın” demişti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3 günlük resmi Irak ziyaretinin ilk gününde mevkidaşı Fuad Hüseyin ile yaptığı görüşmenin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında “Ortak düşmanız olan PKK terör örgütünün, ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermemeliyiz” demişti. 

Bakan Fidan, “Emperyal güçlerin maşası haline gelmiş olan PKK terör örgütüne karşı Iraklı kardeşlerimizin mücadelesini her seviyede destekliyoruz. Ayrıca kendilerinden dostluk ve kardeşlik gereği PKK’yı resmen terör örgütü olarak tanımalarını bekliyoruz. Biz, ismi ne olursa olsun ister PKK, ister DEAŞ, Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine kasteden, Iraklı kardeşlerimizin istikrar ve refahına göz diken, insanlık suçu işleyen her türlü terör örgütüne karşı mücadelede Irak ile birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

ABD-YPG ortak tatbikatı

ABD ve YPG, 15-17 Ağustos’ta Suriye’nin Kamışlı bölgesinde ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Ortak silahlı tatbikatta uçak savarlar, ABD yapımı Bradley zırhlı muharebe araçları ve çeşitli ağır silahlar kullanıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir