Merakla Beklenen ABD Eylül Ayı Enflasyon Verisi Açıklandı

Küresel piyasalarda gözler ABD’nin enflasyon verilerine çevrilmişti. Piyasaların yakından takip ettiği ABD eylül ayı enflasyon verisi açıklandı.

ABD’de eylül ayı enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşmişti.

Ülkede yumuşak iniş senaryoları güç kazanmaya devam etse de başta enflasyonunun gidişatı olmak üzere belirsizliklerin varlığını koruması piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylül ayında yüzde 3,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasanın eylül ayına yönelik yıllık artış beklentisi ise yüzde 3,6 seviyesindeydi.

Böylece eylül ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0,4 arttı. Piyasanın aylık artış beklentisi ise yüzde 0,3 seviyesindeydi.

Çekirdek TÜFE ise aylık ve yıllık bazda beklentilere paralel geldi. Buna göre aylık artış yüzde 0,3, yıllık artış ise yüzde 4,1 seviyesinde oldu.

ÜRETİCİ ENFLASYONU DA BEKLENTİLERİ AŞMIŞTI

Çarşamba günü üretici fiyatlarına ilişkin gelen veriler ise enerji kalemlerinin etkisiyle beklentileri aşan bir enflasyona işaret etmişti.

ABD’de üretici fiyat endeksi eylülde bir ay öncesine göre yüzde 0,5 artarken, benzin fiyatı aynı dönemde yüzde 5,4 arttış kaydetmişti.

PİYASALARDA İLK TEPKİ

ABD’de tahminlerin hafif üzerinde açıklanan enflasyon verisi dolarda yükselişe getirdi. Dolar endeksi %0,15 civarında yükselişle işlem görürken, EURUSD 1.0590’ın, GBPUSD 1,2270’in altında günün en düşük seviyelerini test ettiler. Her iki parite de halihazırda %0,3 kayıpla işlem görüyor.

ABD’de açıklanan tüketici enflasyon rakamları sonrasında ons altın ise sınırlı bir tepki ile 1883 dolardan 1880 dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir