Cam Kavanozlar Sanıldığı Gibi Çevre Dostu Mu?

İlk bakışta cam bize plastiğe göre çok daha çevre dostu bir alternatif gibi görünür. Cam ambalaj, plastikle karşılaştırıldığında doğaya, okyanuslara ve çevreyi kirleten daha az zararlı atık oluşturuyor.

Cam eritilerek de geri dönüştürülebilir. Ancak cam üretiminde büyük miktarda enerji kullanılmaktadır. Aynı durum metal kutular ve kağıt torbalar için de geçerlidir. Kutular sıklıkla gıdaya aktarılabilen kimyasal bisfenol A’yı da içerir. Kağıt torbaların üretimi sırasında sıklıkla nitrojen oksitler ve kükürt dioksitler havaya salınır. Ayrıca kağıt ambalajlar atık kağıt olarak geri dönüştürülmelidir.

Cam, kağıt veya metal ambalajların ekolojik dengeye zararları ilk üretim aşamasında gerçekleşir. Camın eritilmesi çok fazla enerji gerektirir. Bu nedenle cam daha az israfa neden olur, ancak büyük miktarda kaynak kullanılır. Cam kapların çevreye olan zararı tek kullanımlık ise daha kötüdür. Camın daha çevre dostu bir ambalaj alternatifi olabilmesi için cam kapların uzun vadede kullanılması gerekmektedir. Örneğin saklama kapları olarak kullanılması en avantajlı yanı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir