Rüyaların Gizemi….

Rüya görmek hayatımızın en gizemli ve enteresan deneyimlerinden biri. Genelde hayra yormak lazım diyerek geçiştirilen rüyalar Roma Döneminde Tanrılardan mesaj sayılıyor, hatta bazı rüyalar Roma Senatosu tarafından analiz edilip yorumlanıyordu. Seferlerde ve savaşlarda komutanların rüya tabircileri de ordulara eşlik ediyordu.

Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler
Uykumuzda Kaç Saat Rüya Görürüz?

Rüyalar geçmişten günümüze araştırma konusu olmuştur. Bu konuda cevaplanmamış sorular hala vardır. Rüyayı gören kişiye rüya uzun gelebilir fakat bu durum 20 saniyeyi geçmemektedir.
Rüyalar kişinin uykusundaki en derin halinde görülmektedir. Ortalama olarak her insan uykusunun yaklaşık 2 saatini rüya görerek geçirmektedir. Gördüğümüz bu rüyaların bilinç altındaki nedenler ya da gelecek hakkında olabileceği düşünülmektedir.
Uyandıktan sonra 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyaların yaklaşık %50’sini unuturuz. 10 dakika içerisinde ise %90’ını unuturuz.
Bilinenin aksine görme engelliler de rüya görebilmektedir. Özellikle görme yeteneğine sahip olup, daha sonra kaybetmiş olan kişiler rüya görmeye devam etmektedir. Doğuştan görme engelli olan kişiler daha çok ses, koku ve his üzerine kurulu olan rüyalar görebilmektedir.
Herkes rüya görmektedir. Ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirmiyorsa, ben hiç rüya görmem diyen herkes aslında rüya görmektedir. Rüya görmediğini söyleyen kişiler genellikle rüyalarını çok çabuk unutan kişilerdir. Rüyanızda daha önce hiç görmediğiniz birini gördüğünüzü düşünüyorsanız aslında o kişi ile daha önce karşılaşmışsınızdır. Tanımadığınızı düşündüğünüz kişiler muhtemelen günlük hayatta karşılaştığınız onlarca insandan biridir.
Rüyalar genellikle bilinçaltından oluşmaktadır. Bu nedenle ifade ettiğiniz şey ile rüyanızda gördüğünüz şey arasında farklılık olabilmektedir. Günlük hayatınızda son derece normal, mutlu bir insan olabilirsiniz. Ancak rüyalarda negatif duygular daha fazla alan işgal ettiği için stresli rüyalar görebilirsiniz.
Bir gecede görebileceğiniz rüya sayısı maksimum 7’dir. Ortalama her insanın bir gecede gördüğü rüya sayısı 4-7 arasında değişmektedir. Bu da toplam 2 saati kapsamaktadır.
Yapılan pek çok deney sonucunda hayvanların da rüya görebildiği ortaya çıkmıştır. Hayvanlar, uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yaymaktadır. Zaten evcil hayvan besleyen kişiler de hayvanlarının rüya gördüklerini gözlemleyebilirler.
Derin uykuya geçtiğimiz zaman beynimizdeki sistem, vücudumuzun hareket etmesini engellemektedir. Bu sistem rüyadan uyandığımız zaman devreden çıkmaz ise uyku felci (karabasan) dediğimiz durum yaşanmaktadır.
Rüyalarımız gerçek hayat ile paralel çalışmaktadır. Örneğin; siz rüya görürken gerçekte biri keman çalıyorsa, rüyanızda kendinizi klasik müzik konserinde görebilirsiniz. Horladığınız zaman rüya göremeyeceğinize dair bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır.

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler
Rüyalarımız oldukça karmaşık olan imajların birleşimidir. Bu yüzden de rüyalar hakkında bilmediğimizi gerçekler bulunuyor. Dilerseniz gelin bu gerçekleri detaylı bir şekilde inceleyelim.
Rüyalar Sembolik Anlamlar Taşımaktadır
Rüyalar özellikle bir konu ile ilgili ise sembolik anlamlar taşımaktadır. Bu konu analiz edilerek ortaya çıkmıştır.

Erkekler ve Kadınların Rüyaları Farklılık Gösterir
Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görmektedir. Erkekler rüyalarının % 70’inde erkekleri görmektedir. Kadınlarda ise bu oran genellikle eşittir. Ayrıca erkeklerin rüyaları daha agresif iken kadınların rüyaları daha sakindir.

Rüyalar Geleceği Gösterir
İnsanlar rüyalarının en az bir kere çıktığını söylemektedir. Bu konuda kesin olarak bilinen bilimsel bir veri olmasa da insanların % 68’si rüyaların gelecekten haber verdiğini düşünmektedir.

Rüya Süreleri
Rüya görme süremizin uzun olduğunu düşünsek de, rüyalarımız aslında o kadar uzun değildir. Rüyalar ortalama 3 saniye kadar sürmektedir.

Hayvanlar da rüya görür.
Farklı hayvanlarla yapılan deneyler, rüya görürken insanlarla aynı beyin dalgalarını yaydıklarını göstermiştir. Uyuyan bir köpeği izlerseniz, bir şeyin peşinden koşarcasına patilerini oynattığını göreceksiniz.

Rüya sırasında bedenimiz geçici felç olur.
REM uykusu gözlerin hızla hareket ettiği derin uyku evresi olarak tanımlanır. Yetişkinlerde toplam uyku süresinin %20-25’i oranındadır. Gece uykusunda 90-120 dakika arası süren REM evresinde beyin rüyamızda gördüğümüz hareketleri fiziksel olarak yapmamızı engellemek için bedenimizi geçici olarak felç durumuna sokar.

Kaynak:neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir