Kılıçdaroğlu’nun programının Çanakkale’deki gösterimi yasaklandı, İzmit’te engellenmek istendi

Seçkin Sağlam-Dilara Yazıcı

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Babala TV’de katıldığı programın Çanakkale’deki Özgürlük Parkı’nda gösterimi, parkın “miting ve toplantı alanı olmaması” gerekçesiyle yasaklandı.

Programın İzmit’teki gösterimi ise AK Partililer tarafından engellenmek istendi. AK Parti seçim standından yüksek sesle müzik açılırken, bazı AK Partililer CHP’nin seçim aracına saldırdı. Çevik kuvvet polisleri araya girerek bariyer oluşturdu.

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGEN: SEÇİM KURULU KARARIYLA PROGRAMI YAYINLAYAMADIK

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Youtube kanalı Babala TV’de soruları yanıtladığı “Mevzular Açık Mikrofon” programının Çanakkale’de gösterimi engellendi.

Çanakkale İskele Meydanı’nda iki gündür izletilen program, kentin kalabalık sosyal yaşam alanlarından Özgürlük Parkı’nda yasaklandı. AK Parti’nin itirazı üzerine Merkez İlçe Seçim Kurulu, Özgürlük Parkı’nın “miting, toplantı alanlarından olmadığı” gerekçesiyle söz konusu gösterime izin vermedi.

CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, söz konusu karara tepki göstererek, “Değerli kentlilerim BabalaTv de T.C. 13. Cumhurbaşkanı Adayı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuk olduğu programı birlikte izleyecektik. AKP’nin İlçe Seçim Kuruluna yapmış olduğu itiraz doğrultusunda programı yayınlayamadık. Korku ve yasaklar üzerine kurulu bu düzen bitecek elbet” dedi.

‘AKP İKTİDARI KAYBETMEKTEN KORKUYOR’

Seçim kurulunun kararı ve AK Parti’nin itirazı üzerine görüştüğümüz Kemal Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Çanakkale İl Koordinatörü Taylan Özkurnaz, kararın arkasında AK Parti’nin iktidarı kaybetmekten korkması olduğunu söyledi.

Özkurnaz, “21 yıldır ülkeyi yöneten anlayış, iktidarı kaybetmekten o kadar korkuyor ki, bir cumhurbaşkanı adayının halkla buluşmasını engelliyor. Bizler, demokrasiye, laikliği ve sosyal hukuk devletine inanan Cumhuriyet gençleri, bu baskı politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Pazar günü yapılacak seçimlerde, halk bu karanlık dönemi sonlandıracak, Sayın Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde, güçlendirilmiş parlamenter sisteme kavuşacağız” diye konuştu.

‘BASKI VE YASAKLAMA POLİTİKALARI TUTMAYACAK’

Çanakkale’de bu tür yasaklama politikalarının tutmadığını ifade eden Özkurnaz, 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13’üncü Cumhurbaşkanı olacağını vaat etti.

Özkurnaz, “AKP iktidarı ve Cumhur İttifakı şunu iyi bilmeli ki, kadınları ikinci sınıf gören, onları ‘sahiplendirme’ cesaretini kendinde bulan, adı domuz bağcı terör örgütleri ile anılan bir yapıya bu halk izin vermeyecek. Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı Çanakkale’de, bu baskı politikaları hiçbir zaman tutmadı, şimdi de tutmayacak. 13’üncü Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediklerinden korkarak, baskı ve yasaklarla iktidarını korumaya çalışan AKP, en iyi cevabı demokrasi bayramına dönüşecek 28 Mayıs günü sandıkta alacaktır” dedi.

İZMİT’TEKİ GÖSTERİMİ ENGELLENME GİRİŞİMİ: ARACA VURDULAR

CHP Kocaeli İl Başkanlığı ve İzmit Belediyesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis Grup toplantılarındaki konuşmalarından kesitleri ve Babala TV’deki programını belediye binasının önünde yer alan Yürüyüş Yolu’na kurduğu ekranla yayınlayacağını duyurdu.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sosyal medya hesabından çağrıda bulunarak “Cumhurbaşkanı adayımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu nun katıldığı Babala Tv programı Yürüyüş yolunda bekliyoruz” mesajını paylaştı.

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan AK Parti seçim standında yer alan kişiler ise kurulan led ekranlara tepki göstererek seçim arabalarından yüksek seste müzik açtı. Aynı zamanda pankart açan grup içerisindekiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleri eşliğinde “Duyanlara duymayanlara” şarkısını açtı.

CHP’liler ve AK Partililer arasına çevik kuvvet polisi girerek bariyer oluşturdu. AK Partililer “Kardeşi kardeşe kırdıramazsınız”, “Recep Tayyip Erdoğan” şeklinde sloganlar attı. Grup içerisinde yer alan kişilerden CHP’nin seçim aracına vuranlar oldu. CHP’nin gösterimi ise devam etti. (YURT HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir