Kamboçya’yı Bir Tarım Cennetine Dönüştürmek İsterken Milyonların Ölümüne Sebep Olan Diktatör Pol Pot Kimdi?

4 yıl süren hükümdarlığı boyunca 1.5 milyon insanın ölümüne sebep olan ve Kamboçya’yı bir tarım cennetine dönüştüreceğini iddia eden komünist diktatör Pol Pot’un geçmişi çok fazla kişi tarafından bilinmez. Bugün size Pol Pot’un çocukluğundan güce yükselişine kadar olan hikayesini anlatacağız.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific…

4 yıllık hükümdarlığı süresince 1.5 milyon insanın öldüğü tahmin edilen Pol Pot zalim bir liderdi!

Kamboçya’nın ünlü diktatörü Pol Pot’u ve onun zalim yöntemlerini çoğu kişi bilse de geçmişini bilen çok yoktur. Bugün size Pol Pot’un nasıl güce ulaştığını ve nelerden suçlu olduğunu anlatacağız.

19 Mayıs 1925’te Kamboçya’da doğan Pol Pot’un ailesi çiftçiydi.

Oldukça zeki olan Pol Pot, başkent Phnom Penh’de Fransız ilk okulunu tamamlayarak ardından üniversite için burs kazanacağı teknik koleje gitti. Pol Pot’un akademik başarısı burada da devam etmişti.

Pol Pot üniversite eğitimini 1949 yılında Paris’te radyo mühendisi olarak yapmıştı.

Pol Pot Pariste yaşarken politika ile ilgilenmiş ve aynı zamanda geleceğe dair olan ürkütücü düşünceleri burada şekillenmeye başlamıştı.

Pol Pot 1953 yılında bağımsızlığı için Fransa ile savaşmakta olan Kamboçya’ya döndü.

Daha sonrasında Pol Pot’un döndüğü 1953 yılında Kamboçya, Fransa’ya karşı savaşta başarılı olarak bağımsızlığını kazandı.

Pol Pot 1956 yılına gelindiğinde özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyordu. 1964 yılına kadar da bu okulda çalışmaya devam edecekti.

Pol Pot öğretmenlik yaparken aynı zamanda gelecekteki diktatörlük yönetimi için büyük planlar yapıyordu ve boş zamanlarında Kamboçya’yı bir tarım cennetine dönüştürmeyi hedefleyen felsefesini geliştiriyordu.

1963 yılında devrimci benliği ve ismi olan Pol Pot’u benimsedi ve gelecek 12 yılını 1960 yılında kurulan Kamboçya Komünist Parti’sini büyütmek ile geçirdi.

Pol Pot Kamboçya Komünist Parti’sinin sekteri olarak çalışıyordu ama güce yükselişine çok az kalmıştı.

1975 yılındaki Vietnam Savaşı’nın yarattığı fırsattan yararlanan Pol Pot kısa sürede o günün yöneticisi olan Lon Nol’u devirdi.

Artık ülkedeki bütün gücü elinde tutan Pol Pot uzun süredir planladığı felsefesini harekete geçirdi.

Pol Pot ülkesinde yaptığı radikal sosyal ve ekonomik değişimler ile Kamboçya’yı bir tarım cennetine dönüştürmek istiyordu.

Bunu gerçekleştirmek için kullandığı yöntemler ise insanları zorla çalıştırmak, reddedenleri kadın, erkek, çocuk demeden infaz etmekti! Bütün ülke Pol Pot’tan korkuyor ve hergün yeni insanlar kayboluyordu!

Pol Pot’un 4 yıl süren hükümdarlığı süresince yaklaşık 1.5 milyon Kamboçyalı ölmüştü!

Bunun sebepleri ise yapılan infazlardan çok aşırı çalışmak, açlık, yorgunluk ve susuzluk gibi ”beklenmedik” ve ”insanlık dışı” sebeplerdi! Pol Pot ideallerini gerçekleştirmek adına adeta insanları katlediyordu.

Pol Pot’un 4 yıl süren diktatör yönetiminden sonra Ocak 1979’da Vietnamlı ve Kamboçyalı güçler tarafından Pol Pot hükümeti devrildi!

Bütün yaptıklarına rağmen Pol Pot cezalandırılmamıştı! 1985 yılında emekli olan Pol Pot 1997 yılında ceza alasıya kadar Kamboçya yönetiminde etkili bir birey olmaya devam etmişti!

Pol Pot 15 Nisan 1998 yılında ev hapsinde iken öldü!

Ölüm sebebinin kalp krizi olduğu söylense de kesin olarak belirlemek için hiçbir zaman otopsi yapılmamasından dolayı birçok insan, Pol Pot’un intihar ettiğini iddia etmişti.

Günümüzde ise bazı Kamboçyalılar hala Pol Pot’u tapılması gereken güçlü ve etkili bir birey olarak görüyor!

Aslında bu bile Pol Pot’un Kamboçya halkı üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu ve insanların beynini nasıl yıkadığının bir kanıtı olmaya yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir