İmamın yokluğunda görevlendirilen kişinin dikkatsizliği ilçe halkına, oruçlarını 5 dakika erken açtırdı

İlçeye bağlı Dolunay Mahallesi’ndeki Hiranur Şükran Hatun Camii’nde görevli imam, iftar programına katılacağı için bir kişiden akşam ezanı okunduğunda caminin ışıklarını yakmasını istedi. Camiye giden kişi, saate baktığında merkezi sistemin arızalandığını ve iftar saatinin geçtiğini düşünerek 19.01’de okunması gereken ezanı, 5 dakika önce okudu.

FARK EDİNCE HOPARLÖRDEN ÇAĞRI YAPTI

Bir süre sonra durumu fark eden kişi ezanı yarıda keserek, cami hoparlöründen mahalle halkına ezanın erken okunduğunu ve oruçlarını açmamaları yönünde çağrıda bulundu. Halktan bazıları ezanın okunmasıyla oruçlarını açarken, erken okunduğunu anlayan birçok kişi de açmadı. Olay sosyal medyadan da paylaşıldı.

“KOMŞULARIMI UYARDIM”

Mahalle haltından Şükriye Göller, ezanın erken okunduğunu anlayıp komşularını uyardığını belirterek, “Hoca camiye ışıkları yaksın diye bir arkadaşını yollamış. Çocuk da saatine bakmış, iftar saati olduğunu düşünerek ezanı okumuş. Saatime bakarak ezanın erken okunduğunu fark ederek, orucumu bozmadım. Komşularımı da hoca ezanı yanlış okudu, oruçlarınızı açmayın diye uyardım. İnsanlık hali böyle yanlışlıklar olabilir” dedi.

“ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK ORUCUMU AÇMADIM”

Yüksel Akyürek de, saate bakarak ezanın yanlış okunduğunu fark ettiğini ifade ederek, “İmam, caminin ışıklarını yakması için arkadaş göndermiş. O da iftar saatinin geçtiğini düşünerek cihazdan 5 dakika erken ezanı okumuş. Ezan okunmaya başladığında kolumdaki saate baktım. Erken olduğunu düşünerek orucumu açmadım. Açanlar da çok az olmuştur” diye konuştu.

“OLABİLİR BU TÜR YANLIŞLAR”

Fatma Altun ise, “Damatlarımı iftara davet etmiştim. Ezan okununca damatlarım ‘Daha erken oruçları açmayın’ dedi. Biz de bekledik. Olabilir bu tür yanlışlar” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir