Güney Kore, Bu Kripto Para İşlemlerini Soruşturuyor!

Güney Kore‘nin mali gözlemcisi, yerel savcılara, bir muhalefet partisi milletvekilinin bir dizi kripto para işlemini bildirdi. Bu da potansiyel bir çıkar çatışması nedeniyle ülke içinde öfkeye yol açtı. İşte detaylar…

Güney Kore’de kripto para krizi

Kore Demokratik Partisi’nden Temsilci Kim Nam-kuk’un 2022’de Şubat sonundan Mart başına kadar 800.000 WEMIX token çektiği iddia edildi. İşlemler Finansal Hizmetler Komisyonu’nun Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) bildirildi. Kim’in WEMIX varlıkları Ocak ve Şubat 2022 arasında 6 milyar won (4,5 milyon dolar) olarak gerçekleşti. Raporda, FIU’nun para çekme işlemlerini şüpheli işlemler olarak sınıflandırdığı ve savcılığa bildirdiği belirtildi.

Güney Kore, Kim’in para çekme işlemlerini gerçekleştirmesinden kısa bir süre sonra, 25 Mart 2022’de küresel standart belirleyici FATF’nin seyahat kuralını uygulamaya koydu. Seyahat kuralı, borsaların işlemlerle ilgili kişisel verileri toplamasını ve belirli bir eşiği aştıklarında bunları yetkililere bildirmesini gerektiriyor. Rapora göre Kim, tokenlerini nakde çevirmediğini ve herhangi bir yasayı ihlal etmediğini söyledi. Güney Kore’nin Kamu Hizmeti Etik Yasası’nda sanal varlıklar için herhangi bir raporlama zorunluluğu bulunmuyor.

Kim, Temmuz 2021’de Gelir Vergisi Yasası’nda sanal varlıkların vergilendirilmesinin ertelenmesine yönelik bir hüküm içeren bir değişikliğe eş sponsorluk yapmıştı. Güney Kore, kriptodan elde edilen gelirin yanı sıra sanal varlıkların “devredilmesi veya ödünç verilmesinden” elde edilen geliri vergilendirme planlarını 2025 yılına erteledi.

WeMade, ülkede sorun yaşamıştı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi WEMIX, geçen yıl yanlış dolaşım arzı rakamları bildirdiği iddiasıyla Güney Kore’deki büyük borsalardan çıkarıldı. İhraç eden şirket WeMade, listeden çıkarılma işlemine mahkemede başarısız bir şekilde itiraz etti.  Yine de WeMade, dünya çapında önemli ortaklıklara imza atıyor. En son, merkezi olmayan veri depolama alanında lider Space and Time (SxT) ile stratejik bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Ortaklık, Wemade’in Blockchain ve oyun hizmetlerini Space and Time’ın merkezi olmayan geliştirici araçları paketiyle güçlendirmesine olanak tanıyacak.

Bugün Wemade, MIR M ve dünyanın 1 numaralı Blockchain oyunu MIR4 de dahil olmak üzere tüm türlerde 20’den fazla farklı oyna-kazan (P2E) oyununa hizmet veriyor. Blockchain oyunu MIR4 dahil olmak üzere, küresel açık Blockchain oyun platformu WEMIX PLAY üzerinde hizmet veriyor. Bu, Blockchain geliştirici iştiraki WEMIX’in kendi ana ağı WEMIX 3.0; NFT’ler ve DeFi gibi geniş bir hizmet yelpazesi ve mega ekosistemin tüm bileşenlerini birbirine bağlayan köprü olan WEMIX coin’i kapsayan mega ekosistemin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir