Çocuklarınızla Birlikte Eğlenceli Zamanlar Geçirmek İçin Yapabileceğiniz Aktiviteler

Çocuğunuzun elinde sürekli telefon veya tablet varsa onları başka alanlara yönlendirmeniz gerekiyor. Çocuklarınızı teknolojik tüm aletlerden uzaklaştıracak etkinlikleri sizler için derledik. Çocuklarınızla birlikte yaparken çok eğleneceğiniz aktiviteler için içeriğe buyurun!

Çocukları eskiden dışarıdan eve sokmak çok zordu. Şimdilerde ise çocukları dışarı zor çıkartıyoruz. Çocukları telefon ve tablet başından kaldırarak yapabileceğiniz çeşit çeşit aktiviteler var.

Teknolojinin çok iyi yanları olsa da çocuklar için zararları da oldukça fazla. Tüm vakitlerini teknolojik aletlerle geçiren çocuklara uygun aktiviteler bulmak ebeveynler için zorunlu.

Çocukların hem sosyal hayata katılmasını hem de gelişmelerini sağlayacak aktiviteleri sizler için derledik. ?

Öncelikle çocuğunuzla evde yapabileceğiniz aktivitelerden bahsedelim…

Evde çocuğunuz çok sıkılıyorsa yapabileceğiniz birçok aktivite var.

1. Çocuklarla evde yapılacak en güzel aktivite birlikte mutfakta vakit geçirmek. Çocuğunuzun sevdiği bir kurabiyeyi ya da keki birlikte yaparak çok eğlenebilirsiniz.

Çocuklarınızla tarif yaparak hem onların güzel vakit geçirmesini sağlayabilir hem de motor becerilerini geliştirebilirsiniz.

2. Satranç çocukların çok severek oynadığı oyunların başında geliyor. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için zeka geliştirici oyunları beraber oynayabilirsiniz.

Satranç dışında çocuğunuzun isteğine göre dama ve başka oyunlar da oynamanız mümkün.

3. Çocukla geçirilen her vakti değerlendirmek gerek. Evdeki zamanınızda çocuğunuza istediğiniz sorumlulukları kazandırabilirsiniz.

Çocuğunuzla evdeki vaktinizde ona dolabını düzenlemeyi öğretebilirsiniz. Dolabındaki fazlalıkları ayırarak bağışlamanın öneminden bahsedebilirsiniz.

4. Çocuğunuzla evdeyken onun motor becerilerini geliştirecek oyunlar oynayabilirsiniz.

Özellikle hamur oyunlarını çocuklar çok seviyor. Birlikte hamur oynayarak eğlenip kaliteli vakit geçirmeniz mümkün.

5. Kutu oyunları, ailece vakit geçirebilmek için şart. Çocuklara rekabeti öğretebileceğiniz kutu oyunları ile eğlenceli aile akşamları yaşayacaksınız.

6. Evdeyken yapılacak en güzel aktivitelerden biri spor yapmak. Spor yaparak hem çocuğunuzun fiziksel gelişimine katkı sağlayacak hem de birlikte eğleneceksiniz.

Çocuğunuza spor seçerken onun yaşına uygun olmasına özen gösterin.

7. Çocukların en sevdikleri etkinliklerin başında boyama yapmak geliyor. Rengarenk boyaları ve kağıtlarınızı alarak birlikte doyasıya boyama yapabilirsiniz.

8. Çocuklarınıza bir şeyler üretmeyi öğretmeniz gerekiyor. Bunun için dikiş dikmeyi, maket yapmayı veya başka el işi etkinliklerini birlikte yapmayı teklif edebilirsiniz.

9. Çocuğunuzla eğlenmek için tek ihtiyacınız biraz müzik. Müziğin sesini açın ve kendinizi müziğin ritmine bırakın.

Bu aktiviteyi yaparken çocuğunuz kadar siz de eğleneceksiniz.

10. Çocuklara küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırılması gerekiyor. Kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için çocuğunuzla birlikte kitap saati yapmalısınız.

Kitap okuduktan sonra kitap üzerine sohbet edebilirsiniz.

Sırada çocuklarla açık havada yapabileceğiniz aktiviteler var…

Açık havayı herkes çok sever. Hava güzelse evde tıkılmaya gerek yok, alın çocuklarınızı dışarıda dolaşın. Çocuklarla dışarıda yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için derledik. ?

1. Bisiklet çocukların sevdikleri etkinliklerden biri. Havaların güzelleşmesiyle birlikte çocuğunuza bisiklet binmeyi öğretebilirsiniz.

Çocuğunuz bisiklet binmeyi biliyorsa alın bisikletlerinizi, beraber sahilde sürün.

2. Çocukların dışarıda en sevdikleri aktivitelerden biri lunaparka gitmek. Birlikte eğlenceli vakit geçirmek için çocuğunuzu lunaparka götürebilirsiniz.

Bu lunapark etkinliği hem sizi hem çocuğunuzu çok mutlu edecek.

3. Vizyona giren yeni animasyon filmlerini çocuklarınızla birlikte izleyebilirsiniz. Çocuğunuzun çok seveceği bu filmlerden sizin de hoşlanacağınız kesin.

Sinema izlerken bir kova mısır alın ve çocuğunuzla keyfinize bakın.

4. Çocuğunuzla farklı bir aktivite planlamak istiyorsanız beraber çiçek bakımı yapabilirsiniz. Bahçenize ya da çevrede uygun olan bir alana fidan dikebilirsiniz.

Diktiğiniz fidanın bakımını da çocuğunuzla birlikte yapmalısınız. Çocuğunuz bu sayede beraber diktiğiniz fidanın gelişimine şahit olacaktır.

5. Çocuğunuza kedi-köpek sevgisini aşılamak için sokak hayvanlarını birlikte besleyebilirsiniz. Kapınızın önüne su ve mama koyarak sokak hayvanları için faydalı olabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte hayvan barınaklarını da ziyaret edebilirsiniz.

6. Doğaya çıkıp yürümeyi sevmeyen yoktur. Hem temiz hava alacağınız hem etrafı inceleyeceğiniz bu etkinliği çocukların da seveceği kesin.

Sırt çantalarınızı alarak doğada sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz.

7. Müzeler, çocuklar için çok öğretici yerler. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre bir müze seçerek beraber kaliteli vakit geçirmeniz mümkün.

Çocuğunuzu bilgilendirecek bu müze ziyaretlerini düzenli hale getirebilirsiniz.

8. Birçok kuruluş çocuklara özel atölyeler düzenliyor. Size uygun olanları seçerek çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Çocuğunuzun ilgi alanına göre boyama, seramik veya yemek gibi atölyeleri tercih etmeniz mümkün.

9. Çocuklar tiyatroya bayılıyor. Eğlenceli bir etkinlik planlamak istiyorsanız çocuğunuzla tiyatroya gitmeyi düşünebilirsiniz.

10. Hafta sonu için planınız yoksa toplayın piknik sepetini ve ailece piknik yapmaya gidin. Piknik yaparken yanınıza top alarak çocuğunuzla oyun oynayabilirsiniz.

Ağaçlar arasına hamak kurarak çocuğunuzun keyif yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir