Binance Müşteri Fonlarıyla mı Oynuyor? Açıklama Geldi!

Binance’in kripto saklama platformu Ceffu Çarşamba günü bir açıklama yaptı. Saklama platformunun ayrı hesaplar ve cüzdanlar tuttuğundan bahsetti. Bu nedenle, müşterilerin soğuk cüzdanlardaki kripto varlıklarının asla karıştırılmadığını söyledi. Bu hamle, Reuters’in bir kez daha Binance borsasını Silvergate Bank’ta tutulan hesaplardaki kullanıcı fonlarını karıştırmakla suçlamasıyla geldi. İşte detaylar…

Binance borsasının fonlarına yönelik soru işaretleri yeniden ortaya çıktı

Binance, müşteri parasının ayrı tutulmasını gerektiren ABD mali kurallarını ihlal etmekle suçlandı. İddiaya göre borsa, batan Silvergate Bank’ta tutulan hesaplardaki milyarlarca dolarlık müşteri fonunu şirket geliriyle karıştırdı. 10 Şubat 2021’de Binance, kurumsal bir hesaptan 20 milyon dolar ile müşteri parası alan bir hesaptan 15 milyon doları karıştırmıştı.   Bu sırada, umut verici bir toparlanma rallisi başlatan Binance Coin (BNB) fiyatı, Binance ekosistemindeki bu gelişmeyle engellendi.

Bir Reuters raporuna göre, borsa, müşteri parasının ayrı tutulmasını gerektiren ABD mali kurallarını ihlal etme suçlamasıyla karşı karşıya. Ancak Binance yöneticileri, hikayenin yanlış ve zayıf olduğunu iddia ederek raporu tamamen reddetti. Hatta, Binance CEO’su “CZ” raporu tamamen görmezden geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 22 Mayıs’taki Bitcoin Pizza Günü ile meşguldü.

Ceffu açıklama yaptı

Binance’in kurumsal saklama çözümü Ceffu, kurumsal müşterilerine saklama platformunun ayrı hesap ve cüzdan sistemleri üzerinde çalıştığını açıklamak için tweet attı. Böylece, müşterilerin soğuk cüzdanlara yatırılan varlıkları asla karıştırmadıklarından bahsetti.  Ceffu, borsa dışı uzlaştırma çözümü Mirror’ın nasıl tamamen güvenli ve emniyetli olduğunu da açıkladı. Kurumsal müşteriler dijital varlıklarını Ceffu soğuk cüzdanına kilitledikten sonra, cüzdan kripto varlıkların miktarını Binance borsa hesaplarına 1:1 oranında kredilendirir. Ayrıca, “varlıklar her zaman Ceffu’daki soğuk cüzdanlarında kalır.”

Ceffu, müşterilerin soğuk cüzdanlarının güvenliğinden Binance borsasında kripto varlık ticareti yapmalarını sağlar. Binance ile entegre olan tek kurumsal saklama kuruluşudur. Ceffu, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Çözümlerimiz ISO 27001/27701 sertifikalıdır, SOC 2 Tip 1 ve Tip 2 onaylıdır ve varlık ve bilgi güvenliği ile veri gizliliğine olan bağlılığımızı gösteren periyodik güvenlik incelemeleri alır. Soğuk cüzdanlarımız da üçüncü taraf tür sigortası kapsamındadır.

Reuters Binance FUD’u yayıyor

Binance’in baş iletişim sorumlusu Patrick Hillman ve Binance sözcüsü Brad Jaffe, Silvergate Bank hesapları aracılığıyla fonların karıştırılmadığını doğruladı. Borsa CEO’su, daha önce birçok kez Reuters’ın borsayı çevreleyen FUD’u yayma çabaları olduğunu söyledi. Aynı gazetecinin eksik gerçekler ve verilerle Binance’i hedef almaya devam ettiğini açıkladı.

Mayıs ayında borsa, Reuters’in İsrailli yetkililerin 2021’den bu yana Hamas ve DAEŞ gibi terörist gruplarla bağlantılı 190 Binance kripto hesabını ele geçirmesiyle ilgili haberinde kritik gerçekleri gözden kaçırdığını söyledi. Daha önce borsa, Reuters’in borsanın kara para aklamayı önleme kontrollerinin zayıf olduğuna ilişkin haberlerine de itiraz etmişti.

BNB fiyatı, bu durumdan etkilendi

Haberler Binance Coin üzerinde düşüş etkisi yarattı. Düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkmaya yönelik net bir girişimde bir darbe oluşturdu. Analistlere göre 50- ve 100 günlük Üstel Hareketli Ortalamalardan (EMA) gelen satış baskısı BNB üzerinde baskı oluşturmaya devam ettikçe, BNB fiyatı daha da düşebilir.

Analist Lockridge Okoth’a göre Mayıs ayının en düşük seviyesi olan 301,3 dolar civarında bir geri çekilme yaşanabilir ya da en kötü ihtimalle Binance Coin fiyatı bu destek seviyesinin altına inerek potansiyel bir trend dönüşünden önce 283,3 dolar destek seviyesini görebilir. Bu düşüş görünümü, orta çizgiye doğru gevşedikçe pozitif zemin kaybeden Göreceli Güç Endeksi’nden (RSI) güç alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir